خواص دانه های سرامیکی بلاستینگ

خواص دانه های سرامیکی بلاستینگ

دانه های سرامیکی بلستینگ یک دانه پایه زیرکونیومی است. این یک رسانه انفجار عالی برای انجام عملیات خوب سطح است. چندین خاصیت اطفاء کننده دانه های سرامیکی بلاست وجود دارد:

  1. مهره های سرامیکی کروی شکل هستند. سطح میکروکره سرامیکی صاف به قطعه کار در حین لایه برداری ضربه ای آسیب نمی رساند. بنابراین می تواند قوام زبری سطح را بدست آورد. شکل کروی مهره های سرامیکی نیز می تواند خاصیت ارتجاعی آنها را بهبود بخشد. در طول سندبلاست، مهره ها از زوایای متعدد به عقب برمی گردند. که برای قطعات کار (فلزی یا پلاستیکی) با ساختار پیچیده بسیار مناسب است. در عین حال، عملکرد آن کاهش استرس و بهبود عمر خستگی قطعات کار است.
  2. وزن مخصوص ماسه سرامیکی 4.3 گرم بر سانتی متر مکعب است. نسبت به شات فولادی ریخته گری و فولاد ضد زنگ سبک تر است. نیروی سنگ زنی روی سطح فلز کم است. شکل دقیق تری خواهد داشت.
  3. سختی مهره های سرامیکی بالاست. میکروسختی کمتر از 700HV نیست و سختی Rockwell 60HRC است که بسیار بالاتر از مهره شیشه ای 47HRC است. بنابراین برای سندبلاست، شات پینینگ و تقویت فلزات با سختی بالا مانند آلیاژ تیتانیوم، آلیاژ آلومینیوم و سوپرآلیاژ مناسب است.
  4. شکل مهره های سرامیکی پس از انفجار با مدول الاستیک 330 گیگا پاسکال خوب باقی می ماند. این ویژگی تضمین می کند که شکل ذرات هنگام برخورد با سطح قطعه کار در حین شات پین تغییر نکند. بنابراین می تواند ثبات کیفیت بستر را ایجاد کند.
  5. اجزای اصلی دانه های سرامیکی ZrO2 و SiO2 هستند. این شامل اجزای فلزی نیست و قطعات یا محصولات مورد پردازش را آلوده نمی کند. پس از سندبلاست یا شات پینینگ، قطعه کار یک اثر سنباده درخشان خواهد داشت.
  6. مهره های سرامیکی چقرمگی خوبی دارند و شکننده نیستند. در مقایسه با ماسه شیشه ای، اثر و درجه پایان بالاتر است و عمر سرویس حدود 20-30 برابر افزایش می یابد.
  7. دانه های سرامیکی قابل بازیافت هستند. این می تواند تعداد تغییرات مواد را کاهش دهد و کارایی تولید را بهبود بخشد. فرآیند سندبلاست به راحتی شکسته نمی شود، عاری از گرد و غبار و آلودگی فلزی، تمیز و سازگار با محیط زیست، و عاری از خطرات سیلیکوز است که برای سلامت کارکنان مفید است. در عین حال، می تواند عمر مفید تجهیزات و محیط کار را نیز بهبود بخشد.

به بالای صفحه بردن