زیرکونیوم الکترو کوراندوم چیست؟

زیرکونیوم الکترو کوراندوم چیست؟

زیرکونیوم الکترو کوراندوم نوعی ساینده کامپوزیت آلومینا-زیرکونیا ذوب شده است که مواد زیرکونیومی (مانند شن و ماسه زیرکون یا زیرکونیوم سیلیس زدایی) را در فرآیند ذوب اضافه می کند. محتوای زیرکونیا زیرکونیا کوراندوم 25-40٪ است. با توجه به محتوای مختلف ZrO2، کوراندوم زیرکونیا به AZ25 و AZ40 تقسیم می شود . مقاومت سایشی کوراندوم زیرکونیا ده ها برابر بیشتر از کوراندوم ذوب شده از تک آلومینا یا آلومینا بوکسیت است. این یک ماده ساینده با چقرمگی و مقاومت در برابر سایش بالا است.

خود ماده زیرکونیوم دارای ویژگی های چگالی بالا و ساختار بلوری پایدار است. پس از ساخته شدن به ساینده کوراندوم زیرکونیا، دارای ویژگی های زیر است:
1. ساختار کریستالی زیرکونیا خود یک ساختار انباشته شش ضلعی با چگالی بالا است. این یک ساختار یوتکتیک آلومینا زیرکونیا دندریتی پس از همجوشی با اکسید آلومینیوم ارائه می دهد که منجر به یک ساختار فیزیکی بسیار پایدار می شود. بنابراین کوراندوم زیرکونیا دارای استحکام فشاری و مقاومت خمشی بالایی است.
2. اندازه کریستال ساینده کوراندوم ذوب شده زیرکونیا بسیار کوچک است. با کنترل فرآیند ذوب و فرآیند خنک سازی، بلورهای ذوب شده زیرکونیا و آلومینا به سرعت خنک می شوند. بنابراین ساختار یوتکتیک خود را تقویت می کند و اندازه کریستال را کنترل می کند. اندازه کریستال کوراندوم زیرکونیا 10-20um است و در حین عملیات سنگ زنی، جدا شدن سطح سنگ زنی بسیار کم است که می تواند عمر سنگ زنی را بسیار بهبود بخشد.
3. سختی ساینده های کوراندوم زیرکونیوم مزایای ساینده های کوراندوم را حفظ می کند. سختی مقیاس Mohs 9.0 است که برای فلزات، فولادهای ضد زنگ و آلیاژهای کامپوزیت با سختی بالا قابل استفاده است، با طیف وسیعی از کاربردها.
4. کوراندوم زیرکونیوم دارای مقاومت عالی در برابر آتش است. دمای پخت ساینده زیرکونیا کوراندوم 1500-1600 درجه سانتی گراد است و استحکام فیزیکی آن در شرایط دمای بالا تغییر نمی کند و آن را برای تولید اجزای مقاوم در برابر سایش و نسوز بسیار مناسب می کند.
5. افزایش محتوای زیرکونیا در کوراندوم زیرکونیا می تواند مقاومت در برابر شوک حرارتی آن را بهبود بخشد. با افزایش محتوای زیرکونیوم در زیرکونیا کوراندوم، ZrO2 مونوکلینیک در ماده افزایش می‌یابد که می‌تواند تعداد ترک‌های کوچک داخل ماده را افزایش دهد و در پراکندگی و جذب تنش حرارتی در هنگام شوک حرارتی نقش داشته باشد. در عین حال، فرآیند انتشار ترک‌های اصلی در داخل کوراندوم زیرکونیا را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه مقاومت شوک حرارتی زیرکونیا را در دمای بالا بهبود می‌بخشد.
6. زیرکونیوم الکترو کوراندوم دارای نرخ انبساط حرارتی پایینی است و می تواند ثبات حجم را در دماهای بالا حفظ کند و باعث می شود که اجزای نسوز کمتر مستعد تغییر شکل باشند.

از این، می توان دریافت که زیرکونیوم الکترو کوراندوم نه تنها یک ماده سنگ زنی بسیار مقاوم در برابر سایش است، بلکه یک ماده بسیار نسوز است، با مزایای آشکار در صنایع فولاد، کوره، قطعات مقاوم در برابر سایش و ابزار سنگ زنی.

به بالای صفحه بردن